I Ns 73/17 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Słupsku z 2018-05-10

Sygn. akt I Ns 73/17

POSTANOWIENIE

Dnia 10 maja 2018r.

Sąd Rejonowy w Słupsku I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodnicząca: SSR Hanna Kaflak-Januszko

Protokolant: Agnieszka Stettner

po rozpoznaniu w dniu10 maja 2018 w S. na rozprawie sprawy

z wniosku A. Ł. (1)

z udziałem M. Z., J. S. (1), S. G., M. H., J. Ł., M. P., M. M., J. B. (1), A. S. (1), T. S., A. S. (2)

o stwierdzenie nabycia spadku

stwierdza, że spadek po A. Ł. (2), zmarłym w dniu 21.12.2016 roku w S., ostatnio stale zamieszkałym w S. na podstawie ustawy nabyli z dobrodziejstwem inwentarza :

- żona A. Ł. (1) (c. K. i A.) w ½ części,

- rodzeństwo J. Ł., M. H., S. G. (dzieci K. i H.) i córka siostry M. P. (c. A. i S.) po 1/12 udziału,

- dzieci sióstr M. M. i J. B. (1) (dzieci J. i J.), A. S. (1) (s. S. i C.) po 1/24 udziału,

- wnuki siostry T. M. i A. S. (2) (synowie J. i B.) po 1/48 udziału.

I Ns 73/17

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni A. Ł. (1) wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po A. Ł. (2), zmarłym 21.12.2016 r. Podała, że spadkodawca pozostawił testament własnoręczny, gdyż chorował na P. i odkładał sporządzenie testamentu aż do momentu, gdyż wezwał rodzinę, by go odwiedziła w tym celu. Wskazała, że testament rozrządza całością spadku.

Uczestnicy postępowania, wskazani we wniosku, M. Z. i J. S. (1) nie kwestionowali ważności testamentu.

Postanowieniem z 11.07.2017 r. (k. 21) wydanym po złożeniu zapewnienia spadkowego wezwano dalszych uczestników : S. G. M. H., J. Ł., M. P., M. M., J. B. (1), A. S. (1).

J. Ł., M. H., J. B. (1) i M. P. oraz A. S. (1) zakwestionowali ważność testamentu, gdyż został sporządzony na rzecz osób, które stały się jego beneficjentami oraz ze względu na niespełnienie innych przesłanek wymaganych przy testamencie ustnym.

Postanowieniem z 11.07.2017 r. (k. 76) wezwano T. S. i A. S. (2) jako kolejnych uczestników postępowania.

A. S. (2) potwierdził wolę uczestnictwa w sprawie.

Pozostali uczestnicy nie zajęli stanowiska w sprawie.

Sąd ustalił, co następuje:

A. Ł. (2) zmarł 21.12.2016 r.

dowód: odpis skrócony aktu zgonu – k. 5

W chwili śmierci spadkodawca był w związku małżeńskim z A. Ł. (1).

dowód: zapewnienie spadkowe – k. 15-16, odpis skrócony aktu zgonu – k. 5, odpis skrócony aktu małżeństwa – k. 6

Spadkodawca nie pozostawił dzieci. W chwili jego śmierci nie żyli jego rodzice. Nie sporządził innych testamentów. Nie były składane oświadczenia spadkowe, nikt nie zrzekł się dziedziczenia ani nie był uznany za niegodnego dziedziczenia.

dowód: zapewnienie spadkowe – k. 15-16

Spadkodawca miał sześcioro rodzeństwa:

1. C. S., która zmarła przed nim i pozostawiła dwóch synów: A. S. (1) J. S. (2), zmarłego przed spadkodawcą, który pozostawił dwóch synów : T. S. i A. S. (2).

2. S. P., która zmarła przed nim i pozostawiła córkę M. P.,

3. J. B. (2), która zmarła przed nim i pozostawiała dwoje dzieci : J. B. (1) i M. B.,

4. J. Ł.,

5. M. H.,

6. S. G..

dowód: zapewnienie spadkowe – k. 15-16,odpisy aktów stanu cywilnego k. 20, 61, 65, 68

W sprawie I Ns 48/17 tut. Sądu złożono jako testament pismo z datą 3.07.2016 r. sporządzone pismem ręcznym z podpisem „A. Ł.”, w którym świadkowie A. Ł. (1), J. S. (1) (który spisywał treść pisma) i J. S. (1) stwierdzili, że wolę spadkodawcy jako testatora odnotowaną w tym piśmie, usłyszeli 3.07.2016 r., a mianowicie, że:

1. M. Z. spadkodawca przekazuje swoją część domu mieszkalnego w S. przy ul. (...),

2. J. S. (1) przekazuję swoje część domu letniskowego w R. przy ul. (...) oraz drugiego przy ul. (...).

dowód: ww. pismo

M. Z. i J. S. (1) to dzieci J. S. (1), wnuki wnioskodawczyni.

fakt przyznany (por. też odpisy skrócone aktów stanu cywilnego – k. 6, pismo wnioskodawczyni z 20.05.17 r., k. 131, 140)

Sąd zważył, co następuje:

Nabycie spadku nastąpiło na podstawie ustawy wobec nieważności ujawnionego testamentu (art. 926 par. 1 kc).

Poza ogólnymi wymogami ważności testamentu należało wpierw stwierdzić naruszenie przepisów regulujących testament ustny odnośnie osób, które mogą być świadkami przy sporządzaniu testamentu i dlatego weryfikacja dalszych przesłanek była zbędna.

Treść testamentu ustanego jest bowiem ustalana poprzez świadków (art. 952 par. 2 i 3 kc), ale wobec art. 957 par. 1 kc nie może być świadkiem osoba, dla której w testamencie jest przewidziana korzyść, a także : małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia, co nastąpiło w tej sprawie ze względu na więzy pokrewieństwa świadków testamentu, które także wykluczają zastosowanie art. 957 par. 2 kc.

Wobec stwierdzenia nieważności testamentu na podstawie art. 958 kc, należało orzec o dziedziczeniu ustalonych spadkobierców ustawowych na podstawie art. 931 i n., a dokładnie 932 par. 1 w zw. z art. par. 4 i 5 kc, co doprowadziło do rozstrzygnięcia jak w sentencji po dokonaniu stosownych obliczeń matematycznych. Otóż wnioskodawczyni jako żona dziedziczyła ½ udziału, rodzeństwo po 1/6 z ½ każde z nich, a gdy dziedziczyli zstępni rodzeństwa, które nie dożyło otwarcia spadku - udział, który przypadał wstępnemu w równych częściach był rozdzielony na jego bezpośrednich zstępnych.

Zebrane w sprawie dokumenty nie budziły wątpliwości, zwłaszcza, że Sąd oparł się na odpisach aktów stanu cywilnego, z którymi uzupełniało się zapewnienie spadkowe. Natomiast dokument testamentu podlegał przede wszystkim ocenie pod kątem zaistnienia przesłanek merytorycznych. Sąd zauważył, iż nazwisko panieńskie matki spadkodawcy co do jednej litery były zapisane rozbieżnie, ale wobec zgodności nazwiska ojca, były to dokumenty wystarczające do stwierdzenie pokrewieństwa rodzeństwa.

O kosztach rozstrzygnięto na podstawie art.520 par. 1 kpc, czyli iż każdy uczestnik ponosi swoje koszty postępowania i pozostawiając także wobec tego przy wnioskodawczyni koszty, które poniosła inicjując sprawę.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Karolina Zubrzycka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Słupsk
Osoba, która wytworzyła informację:  Hanna Kaflak-Januszko
Data wytworzenia informacji: